Academic Calendar

Academic (Tentative) Calendar for the session 2018-19

02 (Mon) AISSE (X) Exam 2018 ends & Boys leave for home
04 (Wed) Dham Change
05 (Thu) Arrival of class VI
06 (Fri) Class starts for VI
08 (sun) Admission Test for XI for the session 2018-19
11 (Wed) Vidyarthi Vrata Homa for class VI and cultural programme
15 (Sun) Bengali New Year’s Day; Cultural Programme by class VIII
20 (Fri) Shankaracharya Jayanti
29 (Sun) Viva voce test for class–XI (Admission)
30 (Mon) Buddha Purnima
02 (Wed) Viva voce test for class–XI (of remaining candidates)
05 (Sat) Annual Handwriting Competition for class VI
08-13 (Tue-Sun) Pre Mid Term-I Exam for classes VI–X & 1st Term for XII
13 (Sun) Boys depart for Summer Recess
14 (Mon) Phalaharini Kali Puja
16 (Wed) Submission of scrutinized marks; Completion of Tabulation work
17 (Thu) Teachers’ leave for Summer Recess
31 (Thu) Arrival of boys of class XII and class XI
20 Wed) Arrival of boys of classes VI–X after Summer Recess
21 (Thu) Classes start
24 (Sun) Vidyarthi Brata Homa for class XI boys
21-25 (Thu-Mon) Screening of Annual Recitation Competition (secondary)
22 (Fri) Ganga Dussehra
28 (Thu) Snanyatra
3 (Tue) Screening Annual Quiz Competition (Secondary)
14 (Sat) Rathyatra
17-19(Tue-Thu) Practical Half Yearly Exam for class XII
23-28(Mon-Sat) Pre Mid Term-II for VI-X, 1st Term for XI & HY Exam for XII
27 (Fri) Guru Purnima
28 (Sat) Shravani Mela 2018 starts
02 (Thu) Final round of Annual Recitation Competition (VI)-1st half;
Final round of Annual Recitation Competition (VII-VIII)-2nd half;
Preliminary round of Annual Quiz Competition (for XI-XII)
03 (Fri) Final round of Annual Recitation Competition (IX-X)-2nd half
04 (Sat) Final round of Quiz Competition for Junior Group VI
08 (Wed) Final round of Quiz Competition for Intermediate Group(VII-VIII)
09 (Thu) Birth Tithi of Sw. Ramakrishnanandaji Mj.
11 (Sat) Final of ‘On the Spot Poetry Writing Competition’
15 (Wed) Independence Day; Cultural Programme by class X
17 (Fri) Annual Essay Writing Competition (Sr.  Secondary)
18 (Sat) Final round of Extempore Competition for XI-XII
22-28(Wed-Tue) Preparation for Biennial Exhibition
26 (Sun) Birth Tithi of Sw. Niranjananandaji Mj.; Raksha Bandhan
29-31 (Wed-Fri) Biennial Educational Exhibition
02 (Sun) Janmastami
05 (Wed) Teachers’ Day
6-7 (Thu-Fri) Screening of Annual Elocution Competition (Secondary)
08 (Sat) Birth Tithi of Sw Advaitanandaji Mj.;
Excursion for class VI;
Final round of Debate Competition for Sr. Secondary
15 (Sat) Excursion for class VII
17 (Mon) Shri Shri Viswakarma Puja
18-20 (Tue-Thu) Half Yearly Practical Exam for class XI
18 (Tue) Excursion for class VIII
21-24 (Fri-Mon) Pre Test Practical Exam. for XII
22-29 (Sat) Side Subject Exams. for VI-X
3 (Wed) Birth Tithi of Abhedanandaji Mj.
Final round of Quiz Competition for Senior Group IX-X
04 (Thu) International English Olympiad by SOF
5-11 (Fri-Thu) Mid Term for VI-X, Half Yearly for XI and Pre Test for XII
8 (Mon) Mahalaya
9 (Tue) Birth Tithi of Sw. Akhandanandaji Mj.
11 (Thu) Boys leave for Puja Vacation
14 (Sun) Submission of marks, Completion of Tabulation work
Teachers’ Meeting ; Puja vacation for teachers
16 (Tue) Durga Puja (Saptami)
17 (Wed) Mahashtami
19 (Fri) Vijaya Dashami
24 (Wed) Laxmi Puja (Kojagori)
6 (Tue) Shri Shri Kali Puja; Deepawali
13-14 (Tue-Wed) Chhath Puja
15 (Thu) Arrival of boys after Puja Vacation
16 (Fri) Classes start;
Birth Tithi of  Sw. Subodhanandaji Mj.
17 & 19 (Sat & Mon) Screening of Annual Extempore Competition (secondary)
18-19 (Sun-Mon) Practice for Drill Competition
19 (Mon) International Olympiad of Mathematics by Silverzone
20 (Tue) Sanskrit Olympiad by Sanskrit Bharati Trust
21 (Wed) Annual Drill Competition
22 (Thu) Birth Tithi of Sw. Vijnananandaji Mj.;
International Olympiad of Science by Silverzone
23 (Fri) Final round of Annual Elocution Competition (secondary)
24 (Sat) Annual Essay Writing Competition (Secondary)
Final round of Quiz Competition for Sr. Secondary (XI-XII)
24-25 (Sat-Sun) Vidyapith Praktani Reunion
26 (Mon) Final of Annual Extempore Competition (secondary)
27 (Tue) National Science Olympiad by SOF
01 (Sat) Annual Prize Distribution, Drill Display
4 (Tue) International Mathematics Olympiad by SOF
06-12(Thu-Wed) Post Mid Term-I for VI-X
12 (Wed) Boys leave for winter recess
16 (Sun) Admission test for class VI
17 (Mon) Birth Tithi of Sw. Premanandaji Mj.
20 (Thu) Staff Picnic
20(Thu) Winter recess for teachers
24 (Mon) Christmas Eve
28 (Fri) Holy Mother’s Tithi Puja
1 (Tue) Kalpataru Utsab, Birth Tithi of Sw. Shivanandaji Mj.
2 (Wed) Boys’ arrival
3 (Thu) Classes start
8-16 (Tue-Wed) Pre Board Exam. for Cands XII-2019
09 &13(Wed & Sun) Viva-voce for Admission VI-2019
12(Sat) Birth Tithi of Sw. Saradanandaji Mj.;
National Youth Day
15-19 (Tue-Sat) Pre Board Exam for Cands-X-2019
20 (Sun) Birth Tithi of Sw. Turiyanandaji Mj.
26 (Sat) Republic Day; Cultural programme by class IX
27(Sun) Swamiji’s Tithi Puja
28-01Feb (Mon-Fri) Practical for Annual Examination for XI
28-31(Mon-Thu) Excursion for class IX
31 (Thu) National Cyber Olympiad by SOF; 2nd level of Sanskrit Olympiad
As per Board schedule Board Practical for Cands XII-2019
06 (Wed) Birth Tithi of Sw. Brahmanandaji Mj.
09 (Sat) Heats of Annual Sports;
Birth Tithi of Sw. Trigunatitanandaji Mj.
10 (Sun) Saraswati Puja
11 (Mon) Idol Immersion
16(Sat) Annual Sports
19-23(Tue-Sat) Annual Exam for class XI
19 (Tue) Birth Tithi of Sw. Adbhutanandaji Mj.
25-27 (Mon-Wed) Excursion for XI
1 (Fri) CBSE Exam starts
4 (Mon) Mahashivaratri
8 (Fri) Thakur’s Thithi Puja
11-16(Mon-Sat) Annual Examination for classes VI-IX starts
16 (Sat) Boys leave for home after Annual Examination
21 (Thu) Holi
24 (Sun) Birth Tithi of Sw. Yoganandaji Mj.
31 (Sun) Arrival of students after session ending break
01/04/19 (Mon) Classes start for new session 2019-2020